Organizing Committee

Scientific Committee

  • Bartolomé Andreo Navarro – University of Malaga, Spain
  • Iñaki Antiguedad – Basque Country, Spain
  • Bruno Arfib – Aix-Marseille Université, France
  • Juan Antonio Barberá – University of Malaga, Spain
  • Michel Bakalowicz – CNRS Montpellier, France
  • Andy Bakker – University of New South Wales, Australia
  • Catherine Bertrand – Université de Franche Comté, France
  • Jacques Bodin – University of Poitiers, France
  • Serge Brouyère – University of Liège, Belgium
  • Pauline Collon-Drouaillet – University of Lorraine, France
  • Matt Covington – University of Arkansas, USA
  • Alain Dassargues – University of Liège, Belgium
  • Sophie Denimal – University of Franche-Comté, France
  • Jo De Waele – University of Bologna, Italy
  • Nathalie Doerfliger – BRGM, France
  • Wolfgang Dreybrodt – Universität Bremen, Germany
  • Juan José Durán Valsero – IGME, Spain
  • Dolores Fidelibus – Politecnico di Bari, Italy
  • Derek Ford – McMaster University, Canada
  • Franci Gabrovsek – Karst Research Institute, Slovenia
  • Nico Goldscheider – Karlsruher Institut für Technologie, Germany
  • Peter Huggenberger – University of Basel, Switzerland
  • Daniel Hunkeler – University of Neuchâtel, Switzerland
  • Pierre-Yves Jeannin – ISSKA, Switzerland
  • Pablo Jiménez Gavilán – University of Malaga, Spain
  • Hervé Jourde – University of Montpellier 2, France
  • Laszlo Kiraly – University of Neuchâtel, Switzerland
  • Alexander Klimchouk – National Academy of Science, Ukraine
  • Ronald Kozel – OFEV, Switzerland
  • Neven Kresic – AMEC Environment and Infrastructure, Inc., USA
  • David Labat – Université Paul Sabatier, France
  • Roland Lastennet – University of Bordeaux, France
  • Judit Mádl-Szonyi – Eötvös Loránd University, Hungary
  • Jacky Mania – France
  • Nicolas Masseï- University of Rouen, France
  • Lou Maurice – BGS, UK
  • Jacques Mudry – University of Franche-Comté, France
  • Mario Parise – CNR IRPI, Italy
  • Pierre Perrochet – University of Neuchatel, Switzerland
  • Antonio Pulido-Bosch – University of Almeria, Spain
  • Philippe Renard – University of Neuchâtel, Switzerland
  • Mike Ronayne – Colorado State University, USA
  • Vincenzo Simeone – Politecnico di Bari, Italy
  • Chris  Smart – University of Western Canada, Canada
  • Marc Steinman – University of Franche-Comté, France
  • Heinz Surbeck – Nucfilm, Switzerland
  • Iñaki Vadillo Perez – University of Malaga, Spain
  • Sophie Viseur – University of Aix-Marseille, France
  • Stephen Worthington – Worthington Groundwater, Canada
  • François Zwahlen – University of Neuchâtel, Switzerland